Panleukopenija ili mačiji parvovirus (Feline panleukopenia virus, FPV) je izazivač žestokog gastroenteritisa, vrlo kontagioznog endemskog oboljenja mačaka. Bolest je poznata i kao mačiji štenećak ili mačija kuga, izuzetno je zarazna i pogađa sve rase. Mlade, nevakcinisane mačke od 3-5 meseci starosti su najčešće meta ovog virusa, dok starije životinje kao i mačići (zbog kolostralne imunosti) ređe oboljevaju. Moguća je i transplacentalna infekcija. Muve, kao i ljudi mogu biti mehanički vektori.
Kako dolazi do infekcije mačijim parvovirusom?
Obolele mačke prenose virus tako što ga izlučuju u svojoj okolini. Virus se izlučuje fecesom, pljuvačkom, urinom, povraćanjem i krvlju, a u spoljašnjoj sredini može se zadržati godinu dana. Virus ulazi u organizam putem digestivnog i respiratornog trakta, ali i preko povreda na koži (ugriz buve).
Razmnožava se u limfnom tkivu orofaringsa i u limfnim čvorovima. Viremija nastaje nakon 24 časa i uzrokuje sistemsku infekciju. Koncentriše se u sluzokoži creva, u jetri, slezini, koštanoj srži i mezenteričnim limfnim čvorovima. Crevne resice atrofiraju, naglo oštećuje leukopoetski sastav pa nastaje leukopenija. Zbog toga pada imunitet i množe se bakterije crevne flore što pogoršava stanje i uzrokuje enteritis. Rane infekcije ploda dovode do pobačaja i absorpcije ploda.
Simptomi panleukopenije kod mačaka
Inkubacija traje 4-10 dana, a bolest ima različit tok od naglog, kada životinja brzo ugine pa pomislimo da je otrovana, do jako blagog. Kod akutnog oblika razvija se temperatura od 40-40,6°C, povraćanje, klonulost, tipičan položaj tela sa povijenim leđima kao u šarana, jaka bol kod palpacije abdomena, proliv ( često krvav ali može i izostati ). Od ostalih simptoma pojavljuju se depresija, anoreksija, groznica i opšta slabost.
Kako se dijagnostikuje panleukopenija kod mačaka?
Dijagnostikovanje se vrši uzimanjem orofaringealnog brisa, fecesa, urina koji je oskudan, intenzivne boje i veoma izraženog mirisa, krvi i rendgenskim snimkom abdomena. Od seroloških reakcija u upotrebi su lateks aglutinacija od uzoraka fecesa, ELISA, test hemaglutinacije a koristi se i PCR.
Lečenje panleukopenije kod mačaka
Lečenje panleukopenije se svodi na simptomatsku terapiju i terapiju tečnostima. Iako antibiotici ne mogu uništiti virus oni su neophodni jer su obolele mačke u velikom riziku od pojave bakterijskih infekcija.
Preventiva
Vakcinacija mačaka je veoma efikasna preventivna mera.